ŠPECIFICKÉ TERAPEUTICKÉ METÓDY
“Cieľom lekára by malo byť nájsť zdravie. Chorobu môže nájsť každý.”
ANDREW TAYLOR STILL
FELDENKRAISOVA METÓDA
PRE KOHO?
Feldenkraisova metóda je určená pre každého, kto chce objavovať nové kvality v pohybe i v živote. Vek a fyzická kondícia nie sú pri tejto metóde limitujúce. Metódu vyhľadávajú tanečníci, muzikanti, herci, pedagógovia, terapeuti a pochvaľujú si ho aj ľudia trpiaci chronickými bolesťami a tenziami, pohybovými obmedzeniami i dôsledkami civilizačných chorôb. Prináša pozitívne zmeny u osôb s vývojovými, psychologickými a neurologickými ťažkosťami - Využíva sa taktiež u detí so špeciálnymi potrebami.
ZAMERANIE?
Feldenkraisova metóda somatického vzdelávania je celosvetovo uznávaný celostný prístup, ktorý využíva pohyb ako zdroj k procesu učenia. Vďaka plasticite mozgu – schopnosti pretvárať sa počas celého života, môžeme v akomkoľvek veku využívať proces organického učenia nielen k zlepšovaniu kvality pohybového spektra a odstránenia množstva ťažkostí a neduhov, ale aj k rozvíjaniu svojho celkového potenciálu. Zmeny na úrovni pohybu sa premietajú do všetkých aspektov života vrátane vnímania, prežívania a myslenia. Feldenkraisova metóda napomáha zmeniť celkovú kvalitu života a vystúpiť z návykových vzorcov a obmedzujúcich stereotypov nielen v pohybe.
VISCERÁLNA MANIPULÁCIA
PRE KOHO?
Viscerálna manipulácia používa jemné kompresie, mobilizácie a naťahovanie mäkkých tkanív. Aj keď terapeut pracuje na tkanivách uložených v hĺbke nášho tela, jeho práca nie je invazívna a bolestivá je len výnimočne. Len jemná manipulácia môže zlepšiť alebo umožniť funkčnosť jednotlivých vnútorných orgánov, orgánových systémov a štrukturálnu aj funkčnú integritu ľudského tela. Akonáhle je vyriešený zdroj problému, symptómy začnú ustupovať a telo sa vráti do zdravého stavu.
ZAMERANIE?
Je to jemná terapia, ktorá lokalizuje a následne zmierňuje miesta abnormálneho napätia v rámci celého tela. Je založená na špecifickom rozmiestnení jemných manuálnych tlakov, ktoré podmieňujú normálny tonus
a pohyblivosť orgánov, nervov, cievnych spojov a okolitých mäkkých tkanív. Trénovaní terapeuti využívajú rytmickú pohyblivosť telesných systémov, aby vyšetrili vplyv patologických abnormálnych síl na fyziologické sily nášho tela.
KRANIOSAKRÁLNA TERAPIA
PRE KOHO?
Kraniosakrálna terapia je jemná manuálna metóda diagnostiky a liečby celého tela, ktorá môže mať pozitívny vplyv skoro na každý telesný systém. Vychádza z predpokladu rytmického pulzujúceho pohybu v celom tele, ktorý je generovaný pulzáciou mozgovo-miechovej tekutiny. Názov pochádza z latinských slov cranium - lebka, os sacrum - krížová kosť.
Možnosti použitia:
-
pri chronických bolestiach hlavy, chrbta
-
po operácii a poraneniach ako doplnok rehabilitačného programu
-
dysfunkcii sánky (temporomandibulárneho kĺbu), tinitus
-
DMO, autizmus
-
poruchy učenia, slabá koncentrácia, ADHD
-
pri strese, psychosomatických ťažkostiach
ZAMERANIE?
Terapeut pracuje pomocou svojich rúk, ktoré prikladá na telo pacienta v špecifických pozíciách. Sleduje tak voľnosť pohybov v systéme, rytmus pulzov mozgovomiechového moku cez mozgové obaly a kosti. Umožňuje jemným tlakom na kosti a tkanivá najjemnejšie vyváženie pohyblivosti jednotlivých kostí lebky a navodzuje uvoľnenie mozgových a miechových blán. Terapia je na rozdiel od niektorých manuálnych terapií veľmi jemná, pomalá a opatrná. Výsledkom je vyladenie vnútorného prostredia a uvoľnenie štruktúr súvisiacich s nervovým systémom. Terapia môže priniesť hlboké fyzické a emocionálne uvoľnenie a súčasne aktivizuje samoozdravné procesy organizmu.
Zahŕňa bio-psycho-sociálny model prístupu k človeku a jeho ochoreniu. Podporuje pacienta na využitie vlastných vnútorných zdrojov pri terapii.